Příspěvek na bydlení přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy.

O dávku lze požádat v režimu on-line v Klientské zóně Jenda.

Kdo má nárok

  • vlastník, nájemce nebo podnájemce bytu nebo rodinného domu, uvedený v nájemní nebo podnájemní smlouvě
  • od roku 2022 může vzniknout nárok na příspěvek na bydlení také vlastníku, který užívá k trvalému bydlení stavbu pro individuální či rodinnou rekreaci
  • pokud splňuje podmínky nároků více osob v jedné domácnosti, je příspěvek přiznán pouze jednou
  • náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a zároveň
  • součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení

Další informace

Posuzují se příjmy všech členů společné domácnosti za poslední čtvrtletí.

Zahrnují se příjmy ze závislé činnosti, příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, příjmy z nájmu, dávky nemocenského a důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti, příjmy z ciziny, výživné, rodičovský příspěvek a přídavek na dítě atd. Započítávají tzv. čisté příjmy. Za příjem se nepovažuje příjem ze závislé činnosti (zaměstnání na základě uzavřené pracovní smlouvy, dohoda o pracích konaných mimo pracovní poměr) u nezaopatřených dětí.

Výše příspěvku na bydlení činí za kalendářní měsíc rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30. Pokud jsou skutečné náklady na bydlení nižší než normativní náklady na bydlení, náleží příspěvek na bydlení ve výši rozdílu mezi těmito náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30.

Normativy jsou odstupňovány podle velikosti města/obce a počtu osob v domácnosti (maximum je 4 a více osob, pak se „strop“ dále nezvyšuje).

Příspěvek na bydlení lze nárokovat až tři měsíce zpětně. Nově se žádost o příspěvek podává jen jednou. Náklady na bydlení se dokládají dvakrát ročně.

Další podrobnosti včetně aktuální výše normativů najdete na stránkách Úřadu práce.